Spotykają się dwaj budowlańcy w czasach kryzysu:
– Jak Ty to robisz, że Twój dom jeszcze wciąż się nie zawalił?
– Ładuje 10 worków piasku i jeden worek cementu.
– To jednak dodajesz cement?
Kolejny mój artykuł i znowu zaczynam od „suchara” branżowego. Uznałem jednak, że doskonale oddaje on to o czym chciałem napisać w tym tygodniu. Temat weryfikacji solidności wykonawcy remontu to bardzo ważna kwestia, które wiąże się z samym poszukiwaniem fachowców.
Solidność wykonawcy możemy sprawdzić na kilka sposobów, które pokrótce opisałem poniżej:
- Jak długo firma działa na rynku – im firma dłużej działa na rynku tym lepiej to o niej świadczy. Musisz mieć świadomość tego, że rynek skutecznie i szybko eliminuje partaczy. Dlatego pierwszą rzeczą którą warto sprawdzić to czas działania danej firmy. Informacji takich możesz szukać w internecie oraz na stronie EDIDG. Warto również zapytać samego wykonawcy o to jak długo działa na rynku.
- Opinie – spróbuj poszukać opinii na temat firmy w internecie lub w gronie znajomych. Jest duże prawdopodobieństwo, że firma działająca dłuższy czas na rynku będzie miała sporo opinii.
- Referencje – dobry wykonawca chętnie chwali się swoimi dokonaniami oraz daje kontakt do klientów, którzy w przeszłości korzystali z jego usług. Dlatego koniecznie poproś wybranego wykonawcę o referencje. Mogą to być zdjęcia z wykonanych robót oraz kontakty dla klientów. Z Twojego punktu widzenia szczególnie cenna jest możliwość kontaktu z innymi klientami i zasięgnięcie języka na temat jakości, terminów, cen i ewentualnych problemów jakie miały miejsce.
- Ubezpieczenia – warto zapytać wykonawcę czy jest ubezpieczony. To często pomijana kwestia, ale warto mieć ją na uwadze. Fakt posiadania ubezpieczenia OC przez wykonawcę dobrze o nim świadczy. Natomiast Tobie daje możliwość dochodzenia odszkodowania w sytuacjach kryzysowych (np. w wyniku błędu wykonawcy dojdzie do katastrofy budowlanej).
- Umowa – zawsze proś wykonawcę o wzór umowy. Koniecznie zapoznaj się z treścią umowy i określ, czy chroni ona również Twoje interesy. Dobry wykonawca bez problemu podpisze umowę, która chroni obie strony inwestycji. W przypadku szemranych firm będą one unikały podpisania umowy co należy traktować jako sygnał do zmiany wykonawcy. Umowa bezwzględnie musi zawierać informacje o terminach zakończenia prac oraz poszczególnych jej etapów. Dobrym rozwiązaniem są kary umowne, które można naliczać w przypadku opóźnień.
- Finanse – jeżeli wykonawca zaczyna prace od żądania zaliczki to nie jest to dobrym znakiem. Solidna firma powinna mieć zapas gotówki, który pozwoli jej przynajmniej zacząć i wykonać kilka etapów planowanych prac. Wszelkie propozycje typu „zaliczka na materiały” powinna wzbudzić u Ciebie czujność. Dodatkowo cały proces finansowania inwestycji musi być precyzyjnie określony w umowie. Podział płatności na raty i uzależnienie wpłaty od zakończenia konkretnych etapów jest dobrym i uczciwym rozwiązaniem dla obu stron. Zwłaszcza jak inwestycja jest duża i kosztowna.
- Wspólny język – z wykonawcą będziesz współpracować przez dłuższy czas. Dlatego bezwzględnie warto się spotkać, porozmawiać i zobaczyć, czy da się nawiązać nić porozumienia. Podczas spotkania warto porozmawiać o inwestycji i omówić kluczowe jej elementy. Jeżeli na tym etapie będą pojawiać się zgrzyty warto rozważyć innego wykonawcę.
Każdy z wymienionych elementów pozwala na sprawdzenie wiarygodności wykonawcy. Nie bagatelizuj żadnych sygnałów i analizuj sytuację z jaką masz styczność. Połączenie w całość nawet drobnych sygnałów może dać Ci klarowny obraz całości i oszczędzić sporych problemów.