Życie bez planów jest możliwe, ale często niesie za sobą liczne komplikacje oraz niespodzianki, które nie zawsze muszą być miłe. Dzięki temu, że wcześniej zaplanujemy różne aspekty naszego życia, możemy sprawnie realizować kolejne cele i unikać niespodzianek, które mogą nas spotkać. Podobnie wygląda sprawa z remontami. Moje doświadczenie pokazuje, że każda inwestycja, która nie ma planów, trwa dłużej i kosztuje dużo więcej.
W przypadku remontów kwestie planowania możesz spróbować rozwiązać sam i zaplanować kolejne działania. Jednak wymaga to czasu oraz wiedzy. Dlatego dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług projektanta wnętrz lub architekta. Warto już w tym miejscu jasno rozgraniczyć różnice pomiędzy oboma typami specjalistów. Uznajmy, że architekt to osoba, która posiada stosowne wykształcenia oraz uprawienia i może opracować projekty budowlane, które będą podstawą do ubiegania się o pozwolenia. Natomiast projektant wnętrz to osoba, która nie zawsze ma stosowne uprawnienie (np. jest plastykiem), ale bezbłędnie zaprojektuje wygląd wnętrz, które nie wymagają zmian konstrukcyjnych. Należy pamiętać o tym, że często architekt może być świetnym projektantem wnętrz i załatwić sprawy kompleksowo od A do Z. Więc decyzja o tym, czy współpracować z architektem, czy projektantem w dużej mierze zależy od potrzeb konkretnej inwestycji.
Decydując się na współpracę ze specjalistą, możemy wiele zyskać. Pięć podstawowych plusów współpracy z architektem to:
- Plany remontów – specjalista opracuje dla Ciebie dokładne plany prac remontowych. Dobry projekt przewiduje m.in. kwestie związane ze zmianą układu pomieszczeń, burzeniem ścian, przebudowy instalacji czy też harmonogram prowadzonych prac i dostawy materiałów. Należy pamiętać o tym, że przy większych remontach projekt jest podstawą uzyskania określonych prawem pozwoleń.
- Pozwolenia i zgody – specjalista określi jakie formalności są konieczne, aby dany remont wykonać zgodnie z prawem. Następnie opracuje stosowne wnioski i plany. Komplet dokumentacji złoży w odpowiednim urzędzie i będzie nadzorował proces uzyskiwania zgody. To bardzo istotna korzyść, ponieważ pozwala oszczędzić sporo czasu, błędów oraz zwykle bywa dużo szybsza. Dzieje się tak, ponieważ wybrany przez Ciebie specjalista dokładnie wie jak, się to za zabrać i nie popełnia błędów. Dodatkowo na porządku dziennym jest to, że specjaliści z uwagi na to, że pewne działania wykonują regularnie, mają przetarte ścieżki w urzędach i jest im po prostu łatwiej załatwić niektóre sprawy.
- Koncepcja – specjalista podczas pracy nad projektem wykonuje koncepcje wyglądu wnętrza, kolorystyki, dobiera materiały, elementy wyposażenia, a nawet mebli. To spora zaleta, ponieważ nie wszyscy inwestorzy mają czas lub wiedzą czego chcą. Specjalista na podstawie zadanego budżetu będzie umieć przedstawić spójną koncepcję.
- Nadzór nad pracami – wybór ekipy budowlanej wcale nie jest sprawą łatwą. Często nawet bardzo dobrzy budowlańcy potrzebują, aby ktoś kontrolował postępy pracy, sprawdzał harmonogram lub dbał o to by wszystkie materiały na czas były na budowie. Dlatego nadzór nad prowadzonymi pracami to nieoceniona wartość współpracy ze specjalistą. Chciałbym tutaj wspomnieć, że jeżeli pozostałe cztery plusy współpracy z architektem nie przemawiają do Ciebie i zależy Ci wyłącznie na nadzorze, to mogę Ci zaproponować nadzór on-line, który jest innowacyjnym pomysłem mojego autorstwa.
- Oszczędności – współpraca z architektem lub projektantem to wielopłaszczyznowe oszczędności. Dzieje się tak, ponieważ mając plan, już na każdym etapie prowadzonych prac można dokładnie przewidzieć co i jak należy zrobić. Unikamy w tym momencie sytuacji, w której nagle coś nas zaskakuje lub pojawiają się dodatkowe nieprzewidziane prace i koszty. Można zaplanować logistykę materiałową i zoptymalizować koszty dostaw. Większość architektów i projektantów wnętrz współpracuje z producentami, hurtowniami lub sprzedawcami różnych elementów wykończeniowych i wyposażeniowych. Współpraca ta daje im dostęp do sporych zniżek. Wielu specjalistów chętnie dzieli się swoimi rabatami ze swoimi zleceniodawcami.
Decydując się na współpracę ze specjalistą, mamy pewność, że cały proces remontu zostanie odpowiednio zaplanowany, dopilnowany i przeprowadzony zgodnie z harmonogramem. W praktyce oznacza to, że realne oszczędności podczas inwestycji, które często przewyższają wynagrodzenie, jakie pobiera wybrany architekt czy projektant. Należy w tym miejscu wspomnieć również, że inwestor dodatkowo oszczędza swój czas, ponieważ praktycznie wszystkie obowiązki zleca wynajętemu specjaliście i może zająć się planowaniem kolejnych inwestycji.