Długi mają to do siebie, że należy je spłacać. W przypadku problemów ze spłatą zobowiązań do sprawy może włączyć się komornik, który w mieniu wierzyciela podejmuje różne działania mające na celu ściągnięcie należności. Prawie zawsze egzekucja komornicza oznacza utrudnienia oraz wiele stresujących sytuacji. Na szczęście dłużnik może podjąć szereg działań, które mogą wyłączyć komornika lub ograniczyć dokuczliwość prowadzonych przez niego czynności. W niniejszym artykule chciałem Ci przekazać kilka rad na temat tego jak radzić sobie z komornikiem.
Zanim skupię się na konkretnych radach musisz zapamiętać jedną ważną rzecz. Komornik nie pojawia się sam od siebie a jego interwencja to wynik działań wierzyciela, który korzysta z dostępnych prawem rozwiązań. Innymi słowy – komornik jest narzędziem w ręku wierzyciela, który uznał, że nie ma innej możliwości na odzyskanie należności od dłużnika. To ważna informacja ponieważ w praktyce oznacza ona, że komornik działa na zlecenie wierzyciela, wykonuje jego instrukcje i nie może samodzielnie podjąć decyzji o zakończeniu egzekucji.
Rada 1.
Wierzyciel jest najważniejszy i tylko on może wstrzymać działanie komornika.
Rada 2.
Bezwzględnie musisz dowiedzieć się komu jesteś winny pieniądze i na czyje zlecenie działa komornik. Informacji na temat wierzyciela, kwoty będącej przedmiotem egzekucji oraz tytułu zobowiązania udzieli Ci komornik w momencie rozpoczęcia egzekucji.
Rada 3.
Całą korespondencję związaną z zadłużeniem i egzekucją komorniczą kieruj do wierzyciela, który jest stroną w sprawie. Składanie pism do komornika nie ma większego sensu ponieważ on sam nie może podjąć decyzji na temat wstrzymania egzekucji. Komornik Twoje pisma i wnioski przekazuje do wierzyciela a to zwykle trwa.
Rada 4.
Po tym jak ustalisz dane wierzyciela, kwotę wierzytelności oraz powód jej powstania zacznij negocjować. Pamiętaj, że wierzyciel ma jeden cel i chce odzyskać swoje pieniądze. Dlatego wynik negocjacji zależy od tego co masz do zaproponowania i jak opłacalne będzie to dla wierzyciela. Już na wstępie możesz zaproponować, że w przypadku wycofania komornika możesz dokonywać dobrowolnych wpłat w kwocie zabieranej przez komornika. Dla wierzyciela może to być ciekawa alternatywa ponieważ komornik za swoje usługi pobiera prowizję (więcej o kosztach komorniczych napisałem w oddzielnym artykule).
Pamiętaj, że np. wcześniejsza spłata należności może być przez Ciebie wykorzystana do umorzenia odsetek od wierzytelności głównej. Dzieje się tak ponieważ wierzyciel szybciej może odzyskać swoje środki w pełnej kwocie.
Rada 5.
Zadbaj o to aby wszystkie ustalenia z wierzycielem zostały spisane. Ustalenia pisemne są trudniejsze do podważenia i będą dla obu stron lepszym zabezpieczeniem interesów.
Rada 6.
Odwołania i reklamacje są Twoim prawem i możesz z nich skorzystać w przypadku gdy negocjacje z dłużnikiem nie powiodły się lub uważasz, że działania prowadzone w stosunku do Ciebie naruszają prawo. Wciągnięcie do sprawy Rzecznika Praw Konsumentów bardzo często powoduje, że wierzyciele instytucjonalni chętniej przystają na polubowne rozwiązanie sprawy.
Rada 7.
W przypadku braku sukcesów w negocjacjach nie poddawaj się. Postaraj się spłacić część zobowiązań i ponów negocjację. Wierzyciel widząc dobrą wolę dłużnika chętniej wykaże dobrą wolę w przypadku kolejnej próby negocjacji.
Rada 8.
Nigdy, ale to przenigdy nie unikaj wierzycieli. Bądź w częstym kontakcie z wierzycielem
i pokazuj na każdym kroku swoja dostępność i otwartość na rozwiązanie sprawy. Nigdy nie składaj obietnic bez pokrycia. Pamiętaj, że dla wierzyciela nie ma nic bardziej denerwującego niż dłużnik, który ukrywa się, unika kontaktu i kłamie.
Odwołanie egzekucji komorniczej jest możliwe. Jednak miej świadomość tego, że każda sprawa jest inna i nie zawsze wierzyciel będzie chciał współpracować. Dlatego jeżeli masz świadomość swoich zobowiązań finansowych i spodziewasz się ingerencji komornika zrób wszystko, aby do tego nie doszło. Uprzedź komornika, skontaktuj się z wierzycielem i spróbuj znaleźć rozwiązanie problemów. Brak komornika powoduje, że masz znacznie więcej możliwości rozwiązania sytuacji problematycznej (np. możesz wziąć pożyczkę na spłatę swoich zobowiązań).
Photo by Matthew Henry on Unsplash